"המערב הפרוע" נוסח הג'יהאד האסלאמי הגיע למסגד בח'אן יונס

נחשפה מחלוקת בתוך ארגון הג'יהאד האסלאמי כאשר כמה חמושים, פעילי הארגון, התפרצו ב-14 באוקטובר למסגד אל-אנצאר באזור בני סהילה במזרח ח'אן יונס וחטפו פעילי ג'יהאד אסלאמי שהיו בין המתפללים בתפילת השחר תוך כדי התכתשויות וירי. המתפללים הופתעו לראות את החמושים מתפרצים למסגד בנעליהם במהלך התפילה. פעילי הג'יהאד הובילו את עמיתיהם לאחד המטות שלהם לצרכי חקירה ועינו אותם.

מסגד אל-אנצאר[1]

נציגי מסגד אל-אנצאר סיפרו כי אנשי הג'יהאד האסלאמי חיללו את קדושת המסגד בנעליהם תקפו מתפללים וחטפו אותם. המתפללים ניסו להתערב ואז אנשי הג'יהאד האסלאמי ירו באוויר כדי להרחיקם מהמקום. "אנו אנשי מסגד אל-אנצאר ותושבי שכונת אל-רמידה מגנים בתוקף את המעשה הנפשע ואת הפחדת המתפללים וחטיפת החברים המתפללים ודורשים מהגורמים הרשמיים והממשלתיים למהר ולהעניש את מבצעי המעשה. בתי אללה [המסגדים] קדושים ואללה אינו מרוצה מהמעשה הזה."    

סרטון ששודר ברשתות החברתיות הראה את רגע ההתפרצות של החמושים למסגד דבר שעורר כעס, ביקורת ואף לגלוג על השימוש בנשק ההתנגדות לחסל חשבונות ולאיים על אנשים.

משפחת החטופים אל-ברק הזהירה את החוטפים. נציגי המשפחה אמרו שזהות החוטפים ידועה "נעניש אותם ונביא אותם לדין." אחד האחים של החטופים, פעיל בג'יהאד האסלאמי, האשים בשידור ישיר את סראיא אלקודס [פלוגות ירושלים], הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בחטיפת אחיו, כשהוא  מאיים להפציץ את בתיהם [של החוטפים] בפצצות מרגמה וברקטות. [2] לאחר שהחטופים שוחררו ניכר לפי סימנים בגופם שהם הוכו ועונו.

משרד ההקדשים (הווקף) בעזה גינה את ההתפרצות למסגד ותקיפת המתפללים שפגעו בקדושת המסגד. הוא קרא לתובע הכללי לפתוח בחקירה מיד ולהעניש את מבצעי המעשה. 

בעקבות התגובות הנסערות ברשתות החברתיות וגינוי של הפלגים הפלסטיניים נאלץ ארגון הג'יהאד האסלאמי לפרסם הודעה שמדובר במעשה של יחידים והוא מטופל בתוך מסגרות הארגון.

משרד הפנים השייך לחמאס בעזה פתח בחקירה והבהיר שאיש אינו עומד מעל החוק ושהוא לא יאפשר איום על ביטחון התושבים, ויינקטו צעדים נגד התוקפים.

גם הארגון לזכויות אדם – אל-מיזאן – דרש לפתוח בחקירה ודרש ממנגנוני הביטחון שתופסק כל הפעילות של הזרועות הצבאיות של ארגוני ההתנגדות כולל המעצרים. "ההתקפה של קבוצות חמושים על תושבים נחשבת לפשע ופגיעה בוטה בשלטון החוק. הרשויות המוסמכות צריכות לנקוט עמדה נחרצת כדי לא להיגרר לאיבוד שליטה וללקיחת החוק לידיים."[3] 

הרקע למעשה הוא פרסום הקלטה של אחד החטופים, פעיל בג'יהאד האסלאמי, שבה מתח ביקורת על בכירים בג'יהאד האסלאמי כולל מפקד צבאי בארגון וטען כי הגיע למצב של עוני משום שהופסק תשלום הקצבה שלו.[4]

סראיא אל-קודס[5]


[1] https://samanews.ps/, 14.10.2020

[2] https://aawsat.com, 15.10.2020

[3] https://aawsat.com, 15.10.2020

[4] https://www.alquds.co.uk/, 14.10.2020

[5] https://amad.ps/, 14.10.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: