הרחבת השפעות המיליציות האיראניות וחזבאללה בסוריה

מקורות בעיר אל-מיאדין במחוז דיר אל-זור במזרח סוריה מסרו כי המיליציות האיראניות הנמצאות שם שינו את שמותיהם של כמה רחובות ובמקום שייקראו בשמות של אזורים גיאוגרפיים או מנהיגים סורים הם נקראים כעת על שמם של מנהיגים איראניים ודתיים בערבית ובפרסית.

אל-מרצד הארגון הסורי לזכויות אדם פרסם פירוט של הרחובות ששמם שונה כדלקמן: במקום השלט אנס בן מאלכ הוצב שלט על שם האימאם חומייני ובמקום השם אלג'יש (הצבא) נכתב האימאם עבאס – על שם הגנרל עבאס השייך למיליציות האיראניות. שמו של רחוב אבו ע'רוב הוסב לרחוב קאסם סולימאני (מי שהיה מפקד כוח אל-קודס במשמרות המהפכה באיראן וחוסל ע"י ארה"ב). כל זה במסגרת שאיפות המיליציות להרחיב את נוכחותן באזורים הנתונים לשליטתן בפרברי מחוז דיר אל-זור.

עוד מסר אל-מרצד כי הכוחות האיראניים והמיליציות הכפופות להם, דוגמת חזבאללה הלבנוני, ממשיכים לגייס לטובתם בחשאי ובגלוי אנשים תמורת כסף וגם באמצעות פריטה על הנימים הדתיים ומעבירים אותם תהליך של שיעיזציה.

במחוז דרעא בדרום סוריה ממשיכים האיראנים וחזבאללה תהליך של גיוס אנשים והפיכתם לשיעים באמצעות פטרונים הכפופים להם כגון פלוגות אל-ערין השייכות לחטיבת 313 בצפון דרעא  ובסיסים בצידון שם עוברים המגויסים אימונים. 

גם בגבול עם הגולן הסורי ממשיך חזבאללה להעמיק את השפעתו באל-קונטרה באמצעות קליטת הצעירים הנמלטים ממנגנוני הביטחון של המשטר הסורי שמנסה לגייסם לשרות חובה או מילואים. וזאת על רקע הרעה במצב הכלכלי ומחסור בהזדמנויות תעסוקה. הגיוס והשיעיזציה מתמקדים בערים אל-בעת' וח'אן ארנבה.[1]

משמרות המהפכה האיראניים בסוריה[2]

לפי נתוני אל-מרצד, מספר המגויסים בשורות האיראנים והמיליציות הכפופות להם בדרום סוריה הגיע לכ-8,000 איש ונוספו להם כ-6,000 תושבים סורים שגויסו לאחרונה לאחר הליך השיעיזציה. ההליך הזה מתגבר כאשר המיליציות מנצלות את העובדה שרוסיה עסוקה בהסכמים עם הטורקים בצפון סוריה.[3]


[1]https://aawsat.com/, 12.10.2020

[2] https://beta.alarabiya.ne, 12.10.2020

[3]https://beta.alarabiya.net/, 12.10.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: