סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס: גדודי אל-קסאם תומכים בפיוס בתנאי שנשקם יישאר בידיהם

בריאיון לערוץ אל-מיאדין אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס – צאלח אל-עארורי – כי גדודי עז אלדין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, תומכים בכל פיוס בין הארגונים הפלסטיניים בתנאי שאיש לא יגע בנשק שלהם. עוד אמר כי ההתנגדות היא שתביא לתוצאות ולהשגת הדרישות הפלסטיניות ולא המו"מ המדיני וכי "זכות העם הפלסטיני להשתמש בכל סוגי ההתנגדות. לא נוותר בשום אופן על אחד מהם." חבר אחר בלשכה המדינית של חמאס – עזת אל-רשק אמר: "חמאס תהיה בלב ההתנגדות בין שהיא עממית ובין שהיא מזוינת."

צאלח אל-עארורי[1]

רוסיה מעוניינת לארח את שיחות הפיוס

אל-עארורי אמר כי בפגישת מזכ"לי הארגונים הפלסטיניים (ב-3 בספטמבר) הוסכם על שלושה מסלולים להתמודד עם האתגרים: "המסלול הראשון – התנגדות לתוכנית הסיפוח של ישראל באמצעות הקמת הנהגה פלסטינית מאוחדת; המסלול השני – הקמת גוף מיוחד שיגיש תוכנית מעשית בזמן ובצעדים מוגדרים בתוך חמישה שבועות כדי לבנות מחדש את אש"פ כך שכולם ישתתפו בו. המסלול השלישי – סיום הפילוג הפלסטיני [בין פתח לחמאס]."… 

אל-עארורי הביע תקווה שיסתיימו כל חילוקי הדעות בנושאים החשובים בין חמאס לפת"ח ואמר כי רוסיה הודיעה לחמאס על רצונה לארח פגישה של הארגונים הפלסטיניים במוסקווה. הוא הוסיף כי אנשי חמאס חשים תמיכה של רוסיה, סין והאירופים בכל מאמצי הפיוס. גם טורקיה, קטר, מצרים ויו"ר הפרלמנט הלבנוני הביעו תמיכה בפגישת הארגונים הפלסטיניים.

אשר לבחירות, אמר אל-עארורי כי הן ייצרו לגיטימיות פלסטינית שאיש לא יכול לעקוף אותה וכי יש הסכמה בין פת"ח וחמאס על שיטת בחירות יחסיות מקיפות.

גדודי אל-קסאם לא יסכימו להיפרד מנשקם

אשר לעמדת גדודי עז אל-דין אל-קסאם, אמר אל-עארורי כי הגדודים מוכנים לפיוס ומעודדים אותו כל עוד הוא אינו פוגע בהתנגדות ובנשקה.

בתגובה לדברי אל-עארורי אמר השר לשעבר ברש"פ ומנהל אתר "אל-אמד" – חסן עצפור – כי צאלח אל-עארורי הציב מכשול גדול בפני סיכויי הפיוס כאשר דיבר על השארת גדודי עז אל-דין אל-קסאם ככוח עצמאי מחוץ לכל מסגרת ביטחונית. לטענת עצפור זו אמירה ברורה שתהום מפרידה בין פת"ח לחמאס.[2]

ההתנגדות היא שתביא הישגים ולא המו"מ המדיני

לפי אל-עארורי, כל הארגונים הפלסטיניים מאוחדים סביב ההתנגדות לעסקת המאה [של ממשל טראמפ] ומוכנים לצאת נגד הסכנה שבה. "ההתנגדות, המהפכה והרצון של העם הם שיביאו להשגת הדרישות של העם הפלסטיני ולא מו"מ מדיני. הודעת הסיום של ועידת הארגונים הפלסטיניים הוכיחה כי זכותו של העם שלנו לנקוט התנגדות כוללת, אך הסכמנו כרגע על התנגדות עממית בגדה המערבית. זכות העם הפלסטיני להשתמש בכל סוגי ההתנגדות ולא נוותר בשום אופן על אחד מהם. אנו נסלים את ההתנגדות העממית בהתאם לתגובת ישראל לתהלוכות ולפעילויות שלנו."

בהתייחסו לחזבאללה, אמר אל-עארורי כי לחמאס ולחזבאללה יש מכנה משותף אסטרטגי של אי הכרה בישראל וראייה בהתנגדות תגובה טבעית. "ההתנגדות היא המכנה המשותף לחמאס ולחזבאללה… חמאס וחזבאללה מסכימים בקווים כלליים על כל ענייני האזור ועל זיהוי הסכנות נגד ההתנגדות. חזבאללה תומך היסטורית בהתנגדות הפלסטינית. "

גם חבר הלשכה המדינית של חמאס – עזת אל-רשק – אמר בריאיון לאתר חמאס כי "ההתנגדות לאויב היא זכות לפי אמנה בין-לאומית, קרי: זכות העמים להתנגד לכיבוש בכל האמצעים. האויב הזה אינו מבין אלא את שפת הכוח, ואכן ההתנגדות הוכיחה שהיא יכולה להכתיב את כללי העימות ולנצח… חמאס תהיה בלב ההתנגדות בין שהיא עממית ובין שהיא מזוינת."[3] 

במלחמה הבאה כל העורף הישראלי יהיה מעורב

אשר למתיחות ששררה בגבול עזה ישראל, טען צאלח אל-עארורי כי "עזה הגיעה למצב של לחץ בלתי נסבל, ולכן היינו מוכנים למערכה פתוחה. אנו מוכנים לגמרי להתעמת מול ישראל בכל זמן. אם תהיה מערכה פתוחה, כל העורף בישראל יהיה בתוך המערכה הזאת. הגברת הלחץ על העם הפלסטיני, המצור והתפשטות הקורונה יזרזו את המלחמה עם ישאראל והיא תהיה עדה לעימות חסר תקדים. המלחמה הבאה תהיה שונה מקודמותיה, וישראל תשלם מחיר יקר."

הפליטים הפלסטיניים בלבנון מייחלים לשיבה אל ארצם

בנושא הפליטים הצהיר אל-עארורי: "[הפליטים] הפלסטינים בלבנון אינם שואפים ליישובם מחדש בלבנון אלא מייחלים לשיבה אל ארצם." [4]


[1] https://amad.ps/, 7.9.2020

[2] https://amad.ps/, 8.9.2020

[3] https://www.palinfo.com/, 8.9.2020  

[4] https://amad.ps/, 7.9.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: