נצראללה: יש משוואה – על כל הרוג של חזבאללה נהרוג חייל ישראלי

מזכ"ל חזבאללה חסן נצראללה שב והזהיר כי ינקום את מותו של איש חזבאללה בנמל התעופה של דמשק במסגרת השאיפה לבסס את מאזן ההרתעה מול ישראל. בנאומו ב-30 באוגוסט אמר כי חזבאללה לא יכיר בישראל, וגבולות פלסטין הם מהים עד הנהר. נצראללה האשים את ארה"ב שהיא מעורבת בפעילות נגד מדינות ערביות ונגד איראן. הוא יצא נגד הנרמול של האמירויות עם ישראל וכינה זאת בגידה. הוא הביע פתיחות לגבי הצעת צרפת לשנות המשטר בלבנון וקרא לפרסם את תוצאות ועדת החקירה בנמל ביירות כדי להפריך את ההאשמות נגד חזבאללה. נצראללה הזהיר מפני חידוש פעילותו של דאעש בלבנון.[1]

להלן עיקרי הנאום:

נצראללה[2]

נצראללה: מטרתנו איננה לנקום אלא לקבע מאזן הרתעה

"בהתקפה הישראלית על נמל התעופה דמשק נהרגו אנשים ובהם חברנו לוחם הג'יהאד עלי כאמל מחסן. אנו מחויבים למשוואה ותמיד יישמנו אותה והקפדנו לגביה. מטרתנו איננה נקמה לשם נקמה אלא הענשת הרוצחים וקיבוע מאזן ההרתעה לצורך הגנה וכך אנו נוהגים משנת 2006. לא היינו צריכים לומר מילה [אחת של איום]. הישראלים בעצמם שמעו את ההודעה שלנו שהחבר השהיד עלי כאמל מחסן נפל בהתקפה ישראלית [והבינו מה המשמעות]. לא היינו צריכים לומר שום דבר נוסף. הישראלים בעצמם יודעים היטב [מה המשמעות של הרד אחד מאנשינו] וזה כמובן אחד ההישגים של ההתנגדות.

ישראל מתנהגת בהתנשאות וביוהרה כלפי משטרים שלמים וצבאות שלמים, אך כלפי ההתנגדות [חזבאללה] היא מתנהגת בצורה אחרת." נצראללה טוען כי הצבא הישראלי פינה עמדות רבות והוא מסתתר, מבטל פעילויות ומציב רובוטים בדמות חיילים כדי להונות ולביים הריגת חיילים כדי שחזבאללה יחשוב שהוא נקם את נקמתו. התנהגותה של ישראל בשבועות האחרונים מעידה על מצב של מבוכה, דאגה וחרדה.  עצם המתנת ישראל לפעולת נקם היא צעד של ענישה. "לו רצינו להגיב רק כדי להעלות את המורל או רק לצורך יחסי ציבור ותקשורת היינו מגיבים כבר ביום הראשון… הישראלים צריכים להבין שיש משוואה שלפיה כאשר נהרג אחד הלוחמים שלנו אנחנו נהרוג אחד מהחיילים שלהם. זהו. זו המשוואה." 

פלסטין מהים עד הנהר. חזבאללה לא יכיר בישראל

"פלסטין כבושה. הישראלי הציוני כבש את הארץ המבורכת הזאת מאז 1948 ו-1967 בנוסף לגולן הסורי הכבוש חוות שבעא הלבנוניות, כפר שובא והחלק הלבנוני של הכפר ע'ג'ר. יש שקר ברור שאין ספק לגביו: כיבוש, גזל, הפקעת זכויות האחר בכוח, בטרור ובמעשי טבח, ויש אמת ברורה שאין לגביה ספק – זכות העם הפלסטיני על כל פלסטין מן הים עד הנהר; זכות העם הסורי על כל הגולן הכבוש; זכות העם הלבנוני על שטחיו הכבושים… אנשי ההתנגדות נלחמים למען האמת הזאת… חזבאללה מחויב לחלוטין להתנגד לישות הגזלנית ולא להכיר בה אפילו אם כל העולם יכיר בה."

נצראללה: למרות מעורבות ארה"ב ורצונה לגזול משאבים אנו משיגים נצחונות

נצראללה טען כי ארה"ב רוצה לשלוט באזור, לכפות ממשלות כרצונה, ליצור פתרונות משפילים לטובת ישראל ולשדוד את משאבי הטבע והכסף של מדינות האזור. ארה"ב מכתיבה פתרון לפלסטינים כרצונה, מנהלת מלחמה בתימן באמצעות סעודיה והאמירויות, מטילה מצור כלכלי על סוריה באמצעות חוק קיסר, מעורבת בלחימה בה וגוזלת את הנפט שלה. ארה"ב מעורבת בעיראק וגוזלת את משאביה והתוקפנות הרצינית ביותר נעשית כלפי איראן. למרות זאת, טוען נצראללה, ציר ההתנגדות השיג ניצחונות בזירות רבות וישיג עוד כאלה.

הנרמול של איחוד האמירויות עם ישראל הוא בגידה

"אנו מגנים את כל הניסיונות להכיר בישראל ע"י מדינות, קבוצות, אישים או מפלגות ומגנים את כל צורות הנרמול עם האויב הזה… אנו מגנים את מדינת איחוד האמירוית על ההסכם עם ישראל… זו בגידה גם אם היא קיבלה תמורה, קל וחומר שההסכם ניתן בחינם." לדברי נצראללה, האמירויות נתנו לטראמפ ולנתניהו מתנת חינם בתקופות הגרועות ביותר שלהם.

רצון העם הלבנוני ייקבע בבחירות ולא בהצהרה של מנהיגים שלבנון צריכה להיות ניטרליות

אשר למצב הפנימי בלבנון והמאמצים להרכיב ממשלה, הבהיר נצראללה כי בניגוד לטענות של "אנשים שקרנים וצבועים בלבנון שאומרים כי חזבאללה הוא המכשול בפני רפורמות, אנו נשתף פעולה ונסייע בקביעת שמו של ראש הממשלה ובהקמת הממשלה כדי להוציא את לבנון מהחלל הריק שבו היא נמצאת." 

נצראללה סבור כי אי אפשר לדעת מה רצון הציבור אם לא קובעים מנגנון מסוים שיבחן מהו. איך מנהיג דתי [הפטריארך הנוצרי בשארה אל-ראעי] קם ומציע משהו [שלבנון תהיה ניטרלית] בשם העם. האם הוא ערך סקר דעת קהל? משאל עם? האם הוא שאל את העם? שום מנהיג פוליטי לא יכול לבוא ולטעון שזה רצון העם. אפילו אנו, חזבאללה ובעלי בריתנו שמהווים כוח עם רוב גדול, איננו יכולים לטעון שאנו מייצגים את כל העם הלבנוני. "מי אמר שהציבור בלבנון רוצה ממשלה נייטרלית, עצמאית, טכנוקרטית או פוליטית או משולבת טכנו-פוליטית?" יש רק אמצעי אחד לקבוע מה רצון העם – בחירות.

חזבאללה פתוח לגבי שינוי המשטר בלבנון

אשר לקריאת נשיא צרפת וגורמים נוספים לשנות את המשטר בלבנון, אנו פתוחים לכל דיון רגוע בנושא בתנאי שיתנהל דיאלוג בהסכמת כל הזרמים בלבנון.

יש לפרסם את תוצאות חקירת הפיצוץ בנמל ביירות כדי לשים קץ להאשמות השקריות כלפי חזבאללה

אשר לפיצוץ בנמל ביירות, אמר נצראללה כי יש לפצות את התושבים שניזוקו ולזרז את חקירת האירוע ולפרסמו ברבים כדי לשים קץ לשקרים ולטענות נגד חזבאללה שהוא החזיק בנמל לבנון נשק והוא אחראי לאמוניה שהייתה שם. כל לבנוני או כל אחד במפרץ יכול לשלם כסף לעיתון זר שיפרסם מאמר או ידיעה כרצונו. הצבא צריך לפרסם את תוצאות החקירה. 

דאעש עלול לפעול נגד לבנון

נצראללה העלה על נס את פעילות חזבאללה נגד דאעש והזהיר כי יש ניסיונות להחיות את דאעש מחדש שפועל בעיראק ובסוריה ויתכן שאנשיו יחדשו פעילות נגד לבנון ולכן צריך לחזק את ידי סוריה במאבק הזה.


[1] https://www.alahednews.com.lb/, 30.8.2020

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 30.8.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: