נצראללה: חזבאללה אינו אחראי לפיצוץ. הוא מכיר את נמל חיפה יותר מאשר את נמל ביירות

בנאומו של מזכ"ל חזבאללה חסן נצראללה ב-7 באוגוסט 2020 הוא לא עסק בנושאים שתכנן לדבר עליהם בנאום המקורי, שהיה צריך להיות ב-5 באוגוסט, למשל המתיחות בגבול ישראל ולבנון ופסק הדין במשפט רצח רפיק אל-חרירי לשעבר ראש ממשלת לבנון. [1]

נצראללה העביר כמה מסרים בנאומו: בניגוד לטענות של גורמים בלבנון ובמדינות ערביות לחזבאללה אין כל קשר לפיצוץ בנמל ביירות; חזבאללה מתעניין בנמל חיפה יותר משהוא מתעניין בנמל ביירות; הצבא הלבנוני יכול לנהל את החקירה ובמשתמע אין צורך בחקירה בין-לאומית; חזבאללה משוכנע בצדקתו ודורש להעניש את האחראים לאסון ללא משוא פנים; הציבור צריך להעניש את אמצעי התקשורת שמיהרו לחרוץ את דינו של חזבאללה בלי לדעת את העובדות לאשורן.

להלן עיקרי הנאום:

חסן נצראללה טען כי בדרך כלל כאשר מדינה עוברת טרגדיה מנסים כולם להתגבר על  המחלוקות, להקפיא סכסוכים, לשתף פעולה אחד עם השני ולנקוט לשון אחרת כלפי הזולת. גם אמצעי התקשורת מתייחסים בצורה אנושית יותר ונותנים כמה ימים של חסד להתאושש, אולם בלבנון, לפני שאנשים הבינו מה קורה וכשהאש בוערת בביירות, פרסמו אמצעי התקשורת במדינה  ובמדינות ערביות וגם חלק מהגורמים הפוליטיים הצהרות ש"המחסן שבו אירע הפיצוץ הוא מאגר טילים של חזבאללה שהתפוצץ וגרם לאירוע המזעזע החריג והטרגי, או שזה מחסן תחמושת וחומרי נפץ ונשק של חזבאללה. העיקר שיהיה שם משהו ששייך לחזבאללה… אפילו כאשר הגורמים הרשמיים אמרו שאין שם טילים, נשק, פצצות או תחמושת. אין שם מאומה." עוד נשמעו טענות שמדובר באמוניה חנקתית המשמשת לחקלאות או ליייצור חומרי נפץ, כלומר האמוניה היא של חזבאללה, הוא שהביא אותה ואחסן אותה במשך שש שנים. לא עניין אותם אם המקרה היה במזיד או לא, העיקר לטעון שהמחסן שייך לחזבאללה. "ומדוע כל זה? כדי לומר לציבור הלבנוני ולתושבי ביירות ופרבריה: 'מי שהרס את בתיכם והרג את ילדיכם ויקיריכם והשמיד את הנמל שלכם ופגע בפרנסתכם ובכספכם וגרם לפציעת אלפי אנשים והטיל עליכם אימה ופחד הוא חזבאללה והוא נושא באחריות'."   

חסן נצראללה[2]

נצראללה סבור שנעשה עוול לחזבאללה וכי אי אפשר להגיד כל דבר ולטעון שמדובר בחופש הביטוי וחופש העיתונות: "אנחנו חלק מההרוגים והפצועים. חלקם מאנשינו, מחזבאללה ויש שהידים ופצועים מהציבור שלנו, מתומכינו."

מזכ"ל חזבאללה אמר כי ההאשמות כלפי חזבאללה אינן ראויות לתגובה אך אולי בכל זאת יהיו כאלה שיושפעו מכל הטענות ויתהו מדוע חזבאללה אינו מגיב, "לכן אני מודיע ומדגיש ומכחיש באופן מוחלט, נחרץ, תקיף, ובטוח שאין לנו דבר בנמל ולא מחסן נשק או טילים, לא טיל, לא רובה, לא פצצה ולא קליע וגם לא אמוניה חנקתית. אין שם דבר, לא מחסן ולא משהו אחר, לא כעת ולא היה גם בעבר". 

נצראללה סבור כי בקרוב תהיה חקירה שתוכיח אם הפיצוץ בנמל נגרם מטיל או תחמושת או נשק או כל דבר צבאי אחר. הרי ידוע מי הביא את האמוניה, כיצד היא הגיעה ללבנון וכמה שנים היא מאוחסנת שם. "אינני זקוק ליותר מן ההכחשה הקצרה הזאת משום שמה שמעניין אותי הוא שלא יבנו על השקרים והבדיות וההטעיה שגורמת עוול רב לחזבאללה ולהתנגדות בלבנון."

נצראללה הוסיף כי היו כאלה שהלכו לכוון של פיגוע, כולל הנשיא טראמפ, אך ארה"ב חזרה בה וכך גם  רוב אמצעי התקשורת בעולם נטשו את הכיון הזה למעט כמה ערוצים בלבנון ובאחדות ממדינות ערב, והדבר ברור משום שאמצעי תקשורת מעוניינים לשמור על אמינות. "יש כאלה שעברו לכוון אחר וטענו 'חזבאללה נושא באחריות משום שהוא שולט על נמל ביירות, מנהל אותו, קובע לגביו, וכל מה שמתרחש שם נעשה בידיעתו, לפי רצונו ותחת עינו הפקוחה' גם זה שקר, הטעיה וסילוף. איננו מנהלים את הנמל, לא שולטים בו,לא מתערבים במתרחש בו ולא יודעים מה קורה בו ומה נמצא שם."    

הנושא הישראלי עלה בנאום רק בהקשר של איום מרומז על נמל חיפה. מזכ"ל חזבאללה הצהיר: "יש כאלה שאמרו שחזבאללה יודע מה נמצא בנמל חיפה יותר משהוא יודע מה נמצא בנמל ביירות וזה נכון. ההתנגדות. האחריות הבסיסית של חזבאללה היא ההתנגדות. ייתכן שחזבאללה יודע על נמל חיפה יותר ממה שהוא יודע על נמל ביירות, משום שזאת לא אחריותו לדעת מה יש בנמל ביירות אלא מה יש בנמל חיפה היות שזה חלק ממאזן ההרתעה ומאסטרטגיית ההגנה על לבנון."  

נצראללה מצר על כך שייתכן שגל ההאשמות כלפי חזבאללה יימשך: "גם אם [ישתכנעו] שהמחסן אינו שייך לחזבאללה, ימשיכו למצוא משהו שאפשר להאשים בו את הארגון  משום שהעיקר מבחינתם של אלה הגורמים עוול הוא להטיל על חזבאללה כל סוג של אחריות ויחפשו כל אמתלה, טענה כוזבת או שקר."

נצראללה סבור שחקירת הפיצוץ תהיה מהירה משום שהעניין אינו מסובך ואפשר להגיע לחקר האמת באשר לנסיבות הפיצוץ ללא כל קושי. הוא מבקש מהציבור הלבנוני שכאשר יפורסמו תוצאות החקירה הוא יעניש את אמצעי התקשורת הללו, שמיהרו להאשים את חזבאללה, ולא יצפה בהם אלא באמצעי תקשורת אחרים, משום שאלה ערוצים שקריים שדוחפים לעבר מלחמת אזרחים.

מזכ"ל חזבאללה סבור כי יש קונצנזוס בלבנון שחייבת להיות חקירה מקיפה, שקופה, קפדנית, הגונה וצודקת, וחייבים להעניש בחומרה רבה את האחראים לפיצוץ. אין לחפות על איש ולא להתחשב בהשתייכותם העדתית, הדתית, המפלגתית והפוליטית של אלה שיימצאו אחראים לפיצוץ. לדעתו, הצבא הלבנוני מקובל על כולם, והציבור בוטח בו, ולכן מן הראוי שהוא יבצע את החקירה.

נצראללה קורא לעם הלבנוני לנצל את ההזדמנות שבה העולם מזדהה עם לבנון ומוכן  לסייע ולהפיק תועלת מההזדהות הזאת. הוא גם פונה לאלה שפתחו במערכה נגד חזבאללה והציר האיראני כבר בתחילת האירוע ואומר להם: "לא תפיקו דבר מן הפיצוץ הזה" הוא גם פונה לתומכי חזבאללה ומרגיע אותם שאין סיבה לדאגה: "ההתנגדות אמינה, זוכה באמון העם הלבנוני ובמערכה שהיא מנהלת, בעמדותיה, בתפקודה ובהתנהגותה. ההתנגדות הזאת – בכוחה ובמעמדה הלאומי, הפן ערבי והאזורי  – היא גדולה ועצומה מכדי שאנשי עוול, שקרנים ומסלפי עובדות יפגעו בה. אלה מסיתים מבחינה עדתית ודתית ודוחפים למלחמת אזרחים וסופם שייכשלו."

לסיכום, נצראללה מנצל את הפיגוע לשגר איום מרומז לישראל אם כי הוא אינו מערב אותה בנושא הפיצוץ עצמו. הוא גם שולח איום מרומז לכל אלה הסבורים שיחול שינוי בלבנון ושמעמדו של חזבאללה ייפגע, ומבהיר כי חזבאללה חזק דיו כדי להתמודד עם האשמות שווא כלפיו.


[1] https://www.alahednews.com.lb/, 7.8.2020

[2] https://www.alahednews.com.lb/, 7.8.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: