נערה אפגאנית הרגה שני אנשי טאלבאן בנקמה על רצח הוריה

"אבי לימד אותי לירות ואני גאה שהרגתי את הפושעים שרצחו את הוריי… ידעתי שהם ישובו וירדפו אותי ואת אחי הצעיר."

כך, צעירה אפגנית בת 15, קמר ע'ול, הצליחה להרוג שני אנשי טאלבאן שפרצו לביתה ורצחו את הוריה בכפר ע'ול באזור תיוארה במרכז אפגניסטן וזאת בעזרת נשק שהיה בביתה. היא הביעה נכונות להתעמת, אם אנשי טאלבאן יתקפו אותה שוב: "אינני חוששת מהם כלל ומוכנה להילחם בהם." אחד מאנשי הטאלבאן ניסה להשיב אש, אך אחיה לקח ממנה אקדח, ירה והבריח אותו. לאחר מכן הגיעו רבים מאנשי הכפר ואנשי המיליציות התומכות בממשלה, והתפתח עימות ממושך עד שלוחמי טאלבאן נמלטו. האזור ידוע בזירת התגוששות בין כוחות הממשלה לטאלבאן.

קמר ע'ול[1]

שתי גרסאות לפרשה. האחת עפ"י בכירים, לוחמי טאלבאן הרגו את אביה של של קמר ע'ול משום שהוא היה ראש הכפר והם האשימו אותו בשיתוף פעולה עם הממשלה, ולא פעם מורדי טאלבאן רוצחים חשודים בשת"פ עם הממשלה או גורמי הביטחון.

הגרסה השנייה לפי הניו-יורק טיימס – הרצח בבית משפחת ע'ול נבע גם מסכסוכים משפחתיים ואחד המותקפים היה נעים, בעלה של ע'ול, שביקש להחזירה אליו בכוח לאחר שהתגלעו סכסוכים עם משפחתה.

קרובי משפחה מסרו לניו-יורק טיימס כי אביה של קמר עשה עסקה עם  הבעל נעים לפיה קמר תינשא לנעים תמורת נישואי אביה רחימי לקרובת משפחה של נעים גם היא בגיל ההתבגרות. לא ברור מתי הצטרף נעים לטאלבאן, אך מקורות מקומיים אמרו כי מצבו הכלכלי הגרוע והצטברות חובותיו תרמו להצטרפותו.[2]

תושבים אפגאניים שיבחו את קמר ברשתות החברתיות, כינו אותה "הגיבורה" ושיתפו תמונה שבה היא עוטה חג'אב ונושאת רובה. מאות קראו לממשלה להגן על ע'ול ועל משפחתה. הפעילה החברתית הבולטת בתחום זכויות הנשים וחברת פרלמנט לשעבר – פוזיה כופי – קראה לנשיא להעבירה למקום בטוח. צדיק צדיקי, דובר הנשיא אשרף ע'ני, אמר כי הנשיא שיבח את ע'ול "שהגנה על משפחתה נגד אויב אכזר."[3]

נג'יבה רחמי בפוסט בפייסבוק: אנו מסירים את הכובע נוכח אומץ הלב[4]


[1] https://www.alarabiya.net/, 21.7.2020

[2] http://www.albaladnews.net/, 24.7.2020

[3] https://aawsat.com/, 24.7.2020

[4] https://www.facebook.com/ebnelhataa, 22.7.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: