מקורב לחזבאללה: לא סביר שחזבאללה לא יגיב נגד ישראל

"התגובה אינה נובעת מן הצורך לשפר את דימוי הארגון בעיני הציבור בלבנון. המחיר של חוסר תגובה הוא יקר ועלול לגרור מחירים נוספים בכל התחומים. התגובה נועדה לשמור על הישגי חזבאללה."

כך אבראהים אל-אמין, עורך היומון המקורב לחזבאללה, אל-אח'באר, שייחד את מאמרו  (25 ביולי) לכוננות בישראל לקראת אפשרות שחזבאללה יגיב על מותו של אחד מאנשיו בתקיפה בסוריה.

להלן עיקרי מאמרו: ישראל מנסה לשבש את תוכנית הגרעין של איראן; לא כדאי ללחוץ על סוריה להגיב על תקיפות ישראל כדי לא לסכן את משטר אסד; תקיפות ישראל בסוריה אינן מסכנות את התכנית האסטרטגית של ציר ההתנגדות; חזבאלללה בונה יכולות בסוריה ונהנה מאמון איראן וסוריה; אם תהיה פגיעה ישראלית בחזבאללה במזיד או בשגגה, היא תשלם מחיר; בפעולת אביבים ב-2019 לא נהרגו ישראלים עקב טעות מבצעית של חזבאללה; סביר שתהיה תגובה של חזבאללה והיא נועדה לשמר את הישגי הארגון; מחכים שיבוא הקץ על ישראל.

גבול לבנון ישראל[1]

ישראל מנצלת את המצב בעולם לפגוע בציר ההתנגדות

בחודשים האחרונים חל שינוי מסוים בחשיבה הישראלית. מנהיגי ישראל וגורמים בממשל האמריקני סבורים שכעת זו ההזדמנות לנצל את המצב בעולם לשבש את התוכניות של איראן בתחום הגרעין וההתעצמות הצבאית שלה.

אשר לסוריה, אסטרטגית, לא כדאי ללחוץ על נשיא סוריה בשאר אל-אסד להגיב ישירות על התקפות ישראל בסוריה, משום שישראל תחתור בכל עימות לפגוע בבסיס התמיכה במשטר הסורי בהנחה שהדבר יגרום נזק רב לציר ההתנגדות כולו.

ישראל פועלת בסוריה באופן חופשי יותר מן הזירות האחרות והיא אינה חדלה לתקוף אתרים בעלי אופי צבאי בתוך שטחי סוריה שבהם משתמשים ברוב המקרים איראן ובעלי בריתה גם אם יש בהם סורים. אולם התקיפות האלה אינן מסכנות את התכנית האסטרטגית ואת ההתעצמות הצבאית של ציר ההתנגדות במידה כזאת שהן מחייבות תגובה דומה.

בפעולת "אביבים"[2] הייתה טעות מבצעית של חזבאללה

אשר לחזבאללה, כותב אל-אמין כי ישראל סבורה ובצדק שחזבאללה מחזיק ביכולות המאפשרות לו לנהל את התוכנית האסטרטגית של ציר ההתנגדות, כולל היכולת שהיא בונה בסוריה, בייחוד שחזבאללה זוכה לאמון של איראן וסוריה. אך ישראל יודעת שההתייחסות לחזבאללה שונה. ישראל צריכה להביא בחשבון כל מיני שיקולים כשהיא מבצעת פעולה הפוגעת בחזבאללה במתכוון או בטעות שהובאה בחשבון, וזה כובל במידה רבה את ידי ישראל מלפעול באזורים שבהם נמצא חזבאללה או שיש סיכוי שהוא עלול להימצא. ישראל אמנם מקפידה לא לפגוע ישירות בחזבאללה, אך כאשר יש פגיעה במזיד או בשגגה היא תשלם את המחיר. זה המסר שחזבאללה העביר בפעולת אביבים בשנה שעברה שנועד להבהיר כי לכל טעות יש מחיר שמטרתו להעניש ולהרתיע. בפעולת אביבים לא היו חיילים ישראלים הרוגים רק משום שהייתה טעות מבצעית של חזבאללה ולא מתוך החלטה. 

לא סביר שלא תהיה תגובה מצד חזבאללה

אל-אמין מוסיף כי הפעם הזאת בתקיפת האתר הסורי ליד נמל התעופה של ביירות חזרה ישראל על טעותה גם אם הפעולה כוונה נגד הנוכחות האירנית בסוריה. ישראל סברה שחזבאללה נמצא במצב שבו יבליג על פעולות ישראליות עקב המשבר החברתי, הכלכלי הפוליטי והבריאותי בלבנון. עם זאת ישראל פעלה במישור המדיני להעביר מסר לחזבאללה ולשכנעו שלא להגיב ובמקביל נקטה צעדים ביטחוניים כדי לקדם כל תגובה.

ישראל העלתה כוננות ותגברה כוחות כי היא מוטרדת מכך שתהיה תגובה, ומה שמגביר את דאגתה הוא שתיקתו של חסן נצראאללה, מזכ"ל חזבאללה, בניגוד לפעם שעברה בשנת 2019 שבה הבטיח כי תהיה תגובה מצד חזבאללה. התגובה נועדה לשמור על הישגי חזבאללה. "הכוננות והפעילות הלוגיסטית של ישראל היא עניין מתיש ויקר, אך מעל הכל יש כאן פגיעה בכבודו של צבא [ישראלי] שיש מישהו שבא ומחייב אותו להסתתר במשך תקופה בלתי מוגבלת." 

אל-אמין טוען כי ישראל צריכה להבין דבר מרכזי אחד שהתגובה אינה נובעת מן הצורך לשפר את דימוי הארגון בעיני הציבור בלבנון. המחיר של חוסר תגובה הוא יקר ועלול לגרור מחירים נוספים

בכל התחומים. התגובה נועדה לשמור על הישגי חזבאללה לפיכך "לא סביר שלא תהיה תגובה".

מחכים עד שיבוא הקץ על ישראל

עוד כתב אל-אמין: ישראל מנסה לאיים עלינו שמחיר התגובה הישראלית יהיה גבוה ממה שחזבאללה מעריך. "מי אומר שהתגובה שלנו לתגובתה תהיה נסבלת? מי אמר אמר שהעורף הישראלי חסין יותר מן העורף של חזבאללה? … חשוב מכך, מי אמר לישראל ולמנהיגיה שחוסר הרצון להבעיר את הזירה מחליש את הרצון או את האפשרויות לפעול?"  

אשר לציבור התומך בהתנגדות, מדובר בתוכנית ארוכת טווח שכבר עברו אותה שני דורות והדורות הבאים מחכים לה "עד שיבוא הקץ על מה שנקרא ישראל". כאשר חזבאללה מתכנן תגובה "הוא מביא בחשבון שישראל תעשה שטות נוספת ותלך לעימות. וכמו בפעמים הקודמות חזבאללה ממתין." 

שתיקת חזבאללה היא חלק ממלחמה פסיכולוגית שבדרך כלל מקדימה כל פעולה שהוחלט לבצע. ניתנה למחליטים האפשרות לבחור את הרגע המועיל לשלוח מסר ברור שאינו משתמע לשתי פנים. "הבה ונמתין."[3]


[1] https://newspaper.annahar.com/, 25.7.2020

[2] תגובת חזבאללה  ב-2019 על פגיעת ישראל באנשי הארגון

[3] https://www.al-akhbar.com/, 25.7.2020

%d בלוגרים אהבו את זה: